

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 200 mV/µs |
| Operating Supply Current | 580 µA |
| Input Bias Current | 5.5 nA |
| Quiescent Current | 290 µA |
| Supply Type | Dual, Single |
| Dual Supply Voltage | 12 V |
| Nominal Supply Current | 580 µA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Voltage Gain | 113.98 dB |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 130 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 120 dB |
| Input Voltage Noise Density | 15 nV/sqrt Hz |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 2487
Distributors
pcbx
Unit Price$3.42275
Ext.Price$3.42275
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.42275 | $3.42275 |
| 10 | $2.61351 | $26.13510 |
| 25 | $2.41193 | $60.29825 |
| 50 | $2.29848 | $114.92400 |
| 100 | $2.19037 | $219.03700 |
| 300 | $2.09384 | $628.15200 |
| 500 | $2.00157 | $1000.78500 |
| 1000 | $1.91335 | $1913.35000 |
